Bosch GKS18V-70LNCG Circular Saw 18v BODY ONLY 190mmBlade L-Boxx
In stock
Product Code:
GKS18V-70LNCG
Paypal Logo
Choose PayPal Credit at the checkout. Find out more.
Over 30 Years Trade Experience
Full Industrial Warranty
Expert Technical Support
4.7/5 from 12,000+ Reviews
View Product Information
Bosch GKS18V-70LNCG Circular Saw
For outstanding control in all cutting positions the 06016B9001 uses an ergonomically designed auxiliary handle plus with the 190mm saw blade on the left offers a cutting depth up to 70mm in 90 degree cuts. This 18v Bosch Circular Saw is equipped with a fast brake system, overload and restart protection, spindle lock, bright LED light and features an integrated 360 degree rotatable dust port connector, fully compatible with the Click & Clean System or dust bags.
** Please note this the GKS18V-70L Circular Saw is not compatible with a guide rail**
  • Bosch BITURBO brushless technology
  • Cordless performance equal to 1800w corded
  • No load speed 5000rpm
  • Saw blade 190mm x 30mm x 1.6mm
  • Maximum cutting capacity through wood at 90 degrees 70mm
  • Maximum cutting capacity through wood at 45 degrees 49mm
  • First 190mm left hand side winder saw
  • Fast brake system
  • Overload and restart protection
  • Kickback control
  • Spindle lock
  • Bright LED work light
  • Parallel guide
  • Auxiliary handle
  • Bosch L-Boxx
  • Bosch SKU 06016B9001 number
  • Weight 4kgs
  • All Bosch Power Tools from Power Tools UK come with full industrial warranty
  • No load speed 5000rpm