Makita DHW080ZK Power Washer 36v Twin 18v BODY ONLY
In stock
Product Code:
DHW080ZK
Paypal Logo
Choose PayPal Credit at the checkout. Find out more.
Over 30 Years Trade Experience
Full Industrial Warranty
Expert Technical Support
4.7/5 from 12,000+ Reviews
View Product Information
Makita DHW080ZK Power Washer
Specification of 36v Makita DHW080ZK Power Washer
  • 36v BODY ONLY machine
  • Powerful brushless motor technology
  • Powered by two 18v lithium batteries in series supplying power to the tough 36v DC motor
  • Around 35 minutes runtime from 2 x 6Ah lithium batteries
  • High or low pressure selection
  • Pump speed high pressure 3450rpm
  • Pump speed low pressure 2390rpm
  • Regular pressure high setting 55bar
  • Regular pressure low setting 30bar
  • Maximum permissible pressure 80bar