Milwaukee M18FCOS230-121 Cut-Off Saw 1-18v-12v FORGE 230mm Blade
In stock
Product Code:
M18FCOS230-121
Paypal Logo
Choose PayPal Credit at the checkout. Find out more.
Over 30 Years Trade Experience
Full Industrial Warranty
Expert Technical Support
4.7/5 from 12,000+ Reviews
View Product Information
Milwaukee M18FCOS230-121 Cut-Off Saw
M18FCOS230-121 Milwaukee Cut-Off Saw powered through 1 x 18v x 12Ah FORGE Battery plus 18v FORGE Charger and high quality 230mm Diamond Blade delivering the power to cut reinforced concrete, whilst being 50% lighter than petrol comparisons. Some of the key features of this 18v Cut-Off Saw include 85mm cutting depth, instant start-up, zero emissions for indoor use, RAPIDSTOP blade brake and load indicator light plus ONE KEY tool tracking and security with free cloud based tracking network and remote tool locking functionality.
Technical Specification of Milwaukee M18FCOS230-121 Cut-Off Saw
  • 18v FUEL power tool
  • 1 x 18v x 12Ah FORGE battery
  • 18v FORGE charger
  • No load speed 6600rpm
  • 230mm diamond blade
  • Maximum cutting depth 85mm
  • Instant start-up
  • RAPIDSTOP blade brake
  • Dual sided water supply
  • ONE KEY tool tracking and security
  • Compatible with M18 Switch Tank interchangeable sprayer and water supply
  • Indoor use due to zero fumes
  • Powerful enough to cut reinforced concrete
  • Maximum water supply inlet 6 bar/90 PSI
  • SKU number 4933499176
  • Weight 6.2kgs
  • All Milwaukee Power Tools from Power Tools UK come with full industrial warranty
  • 18v FUEL power tool
  • 1 x 18v x 12Ah FORGE battery
  • 18v FORGE charger
  • No load speed 6600rpm
  • 230mm diamond blade
  • Maximum cutting depth 85mm
  • Instant start-up
  • RAPIDSTOP blade brake
  • Dual sided water supply
  • Indoor use due to zero fumes