Milwaukee M18FRGRO114-0C Roll Groover 18v BODY ONLY FUEL
In stock
Product Code:
M18FRGRO114-0C
Paypal Logo
Choose PayPal Credit at the checkout. Find out more.
Over 30 Years Trade Experience
Full Industrial Warranty
Expert Technical Support
4.7/5 from 12,000+ Reviews
View Product Information
Milwaukee M18FRGRO114-0C Roll Groover
Some of the superb features of this 18v Roll Groover include simple selection of pipe size, material and wall thickness for most consistent grooving results, outstanding run-time of up to 50 grooves on an average 2.5” thin-walled pipe off a single charge M18 x 8Ah FORGE battery pack (not supplied). Effortless grooving experience is delivered through the easy-to-use groove controls, repetitive use without the need to make any adjustments saving time and creating consistent results plus consistent results repeatedly minimizing guess-and-check when grooving a large number of pipes and three dedicated stop buttons providing additional safety.
Technical Specification of Milwaukee M18FRGRO114-0C Roll Groover
  • 18v BODY ONLY power tool
  • M18 FUEL roll groover
  • Grooving capacity 1 1/4" (DN32) to 4" (DN100)
  • Simple selection of pipe size, material and wall thickness
  • Consistent repeatable results for multiple grooving work
  • Maximum pipe capacity 114mm
  • Orbit diameter 127mm
  • Maximum material thickness 5.6mm
  • Pipe diameters 32DN to 100DN
  • Pipe diameters 1 1/4" to 4"
  • Pipe diameters 42.4mm to 114.3mm
  • Pipe wall thickness 2.6mm to 5.6mm
  • Easy to use grooving controls
  • Hands free operation rotates and stops automatically
  • Three dedicated stop buttons
  • Foldable carry handle
  • Milwaukee SKU number 4933479788
  • Flexible battery system can be used with all Milwaukee 18v REDLITHIUM Batteries
  • Weight 19kgs
  • All Milwaukee Power Tools from Power Tools UK come with full industrial warranty
  • 18v BODY ONLY power tool
  • M18 FUEL roll groover
  • Maximum pipe capacity 114mm
  • Orbit diameter 127mm
  • Pipe diameters 32DN to 100DN
  • Pipe diameters 1 1/4" to 4"